Registrácia Prihlásenie


Zabudnuté heslo

Editácia udajov
Vyhľadávanie
SDV Newsletter

Prihláste sa k odoberaniu SDV Newslettera.
Aktuálne novinky Vám budeme zasielať na zadanú e-mailovú adresu.

Partneri

fazula.sk

kamzavinom.sk

Obrázok k článku15 zaujímavých faktov o víne

Pridané: 25.10.2017
Domov Novinky 15 zaujímavých faktov o víne

O víne sa to ho veľa hovorí, ale čo je mýtus a čo pravdivé tvrdenie o víne? Toto je 15 zaujímavých faktov o víne, o ktorých ste možno ani nevedeli.

1/ Víno je veľmi diétne, pretože neobsahuje tuky, ani cholesterol. Štandardný pohár suchého červeného vína obsahuje okolo 110 kalórií, u bieleho je to cca 160. Sladšie víno má kalórií viac.
 
2/ V Japonsku sa nachádzajú kúpele, kde si môžete zaplávať v čaji, káve a víne.
 
3/ Najstaršia vínna pivnica na svete sa nachádza na vraku Titaniku. Napriek hĺbke, v ktorej je tento gigant potopený, sú fľaše stále neporušené.
 
4/ Dve nové štúdie ukázali, že polyfenoly vo víne (a čokoláde!) zvyšujú prietok krvi a okysličenie mozgu, a tým aj kognitívne schopnosti. Dôležitosť tohto faktu rastie s vekom, kedy prirodzená schopnosť zásobovania mozgu kyslíkom postupne klesá. Čím sme teda starší, tým máme lepší dôvod dopriať si pohárik červeného a kus čokolády vždy, keď máme príležitosť.


5/ Poháre na víno majú svoj špecifický tvar, ktorý nie je bezúčelný. Majú v maximálnej miere chrániť vôňu vína a tú dopraviť do nášho nosa.
 
6/ Najstaršia zachovaná fľaša vína má takmer 1700 rokov a je vystavená v nemeckom múzeu.
 
7/ Zvyk "štrngania" pohármi pochádza zo starovekého Ríma. Rimania túto metódu používali, aby sa ubezpečili, že sa ich nikto z prítomných nesnaží otráviť. Štrnganie v dávnych časoch bolo razantné a víno sa prelievalo z jedného ponára do druhého. Nikto si teda nemohol byť istý, či sa prípadné otrávené víno nedostane aj k nemu.
 
8/ Biele víno môže byť vyrobené z bielych, ale aj červených (modrých) odrôd hrozna.
 
9/ Ženy v produktívnom veku bývajú často lepšími "ochutnávačkami" vína než muži, pretože majú oveľa citlivejší nos a lepšie rozoznávajú vône.
 
10/ V starom Ríme bolo zakázané, aby ženy pili víno. Ak manžel pristihol svoju ženu pri pití vína, mal právo ju zabiť.

11/ Jedna fľaša vína obsahuje asi 1,27 kg hrozna, čo je cca 600 bobúľ hrozna.
 
12/ Intenzívny strach alebo nenávisť k vínu sa nazýva enofóbia.

13/ V ústnej vode je viac alkoholu ako vo víne.
 
14/ Ak fľaša s vínom stojí, korok sa vysuší, zmrští a do fľaše začne prenikať vzduch, čo môže spôsobiť skazenie vína. To je dôvod, prečo by mali fľaše vždy ležať.
 
15/ "Beaujolais Nouveau" je mladé červené víno, ktoré sa každoročne vo Francúzsku dostáva do predaja presne o polnoci v tretí novembrový štvrtok. U nás sa tiež začína tvoriť tradícia "beaujolais". Mladé vína sa môžu začať na Slovensku predávať prvý novembrový pondelok, ako tzv. Svätokatarínske vína. Tento rok to vychádza na 6.11.2017.

 

Zdroj: www.kamzavinom.sk